Kim Dotcom, oczekując na rozprawę w związku z zamknięciem jego serwisu MegaUpload jest zdania, że już znalazł złoty środek na piractwo. Po prostu wszystkie utwory będą udostępniane za darmo. Wynagrodzenie autorów pokryją reklamodawcy. Proste. Na tym oparł swój najnowszy projekt MegaBox, który podobno pośrednio stał się przyczyną jego aresztowania i zamknięcia MegaUpload.com 19 stycznia br., kiedy to Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych z hukiem ujął przestępcę “nagminnie łamiącego prawa autorskie”.

Minęło pół roku i ... sędzia prowadzący sprawę stwierdził, że nie ma “paragrafu”, który mógłby doprowadzić do skazania Dotcoma. Głos zabrał również Abraham David Soafer, były sędzia federalny Nowego Jorku, który wraz z Electronic Frontier Foundation, pozarządową organizacją walczącą o wolności obywatelskie w świecie elektronicznym, domaga się, by Sąd Federalny umożliwił dostęp do legalnych treści, które znajdowały się na serwerach MegaUpload. Ponad 66 mln użytkowników tego serwisu zostało pozbawionych treści przez siebie zamieszczonych, które nie łamały praw autorskich *.

Wracając do nowego pomysłu Dotcoma – MegaBox stał się groźny, ponieważ dzieląc zyski z tytułu pośredniczenia pomiędzy twórcami, wyeliminowałby wielkie koncerny z gry... Chodzi o ogromne pieniądze. Nic dziwnego, że wytwórnie nie są zachwycone tym pomysłem.

Dotcom w jednym z niedawno przeprowadzonych wywiadów ujawnił, że wpływ na decyzję o zamknięciu Megaupload, aresztowaniu go i konfiskacie jego majątku mógł mieć Chris Dodd – prezes MPAA (Amerykańskie Stowarzyszenie Filmowe) i dobry przyjaciel Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych - Joe Bidena **.Dotcom twierdzi ponadto, że ma dowody na to, iż to Biden zlecił FBI zajęcie się sprawą, a lobby filmowe wydało w ostatnim czasie bardzo duże kwoty na walkę z pogwałcaniem praw autorskich***
Podobno w Białym Domu przed rozpoczęciem sprawy MegaUpload odbyło się spotkanie Dodda, Bidena, Prezydenta Obamy i przedstawicieli największych koncernów filmowych: Warner Bros Entertainment, Sony Pictures Entertainment, Walt Disney Studios i kilku innych...

Dotcom jest jednak zdeterminowany – ostatnio na Twitterze umieścił informację, że projekt MegaBox jednak ujrzy światło dzienne****: Gdyby sposób dzielenia zysków bez kosztownych pośredników zaproponowany przez Dotcoma się sprawdził - straciłoby sens także i lobbowanie umów międzynarodowych (jak ACTA) czy ustaw wprowadzanych pod pretekstem ochrony praw autorskich, a w rzeczywistości mających na celu inwigilację społeczeństwa, poprzez monitorowanie aktywności w sieci i zbieranie danych osobowych.

Sprawa MegaUpload nie jest przesądzona. Wielce prawdopodobne jest nawet, że zostanie umorzona (łatwiej poszło aresztowanie niż udowodnienie winy). Wtedy Dotcom nie tylko będzie miał wolną rękę, by działać dalej, uruchomić wyłączone na kilka miesięcy serwisy hostingowe, ale będzie mógł również zapukać o odpowiednie odszkodowanie od rządu Stanów Zjednoczonych za szkody poniesione z powodu zamknięcia jego serwisu. Sumy mogą sięgnąć milionów, co pomoże mu wdrożyć w życie nowe plany. Trzymam kciuki.

„Wielkie wytwórnie myślały, że MegaBox umarł. Artyści radujcie się. To nadchodzi i uwolni nas z więzów”- ogłasza Dotcom i w moim przekonaniu uda mu się, nawet Komisja Europejska szuka podobnych rozwiązań o czym pisałam już wcześniej (http://lgeringer.natemat.pl/22711,absurdy-prawa-autorskiego).

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego

Lidia Geringer de Oedenberg

*http://www.stuff.co.nz/technology/digital-living/7103315/US-judge-wants-data-returned-to-Megaupload-users , http://www.wired.com/threatlevel/2012/06/megaupoad-data/

**http://di.com.pl/news/45929,0,Megaupload_zamkniete_przez_wiceprezydenta_USA_Coz_to_prawdopodobne.html

***http://torrentfreak.com/kim-dotcom-joe-biden-ordered-the-megaupload-shutdown-120703/

****http://www.spidersweb.pl/2012/06/kim-dotcom-jest-uparty-po-zamknieciu-megaupload-planuje-uruchomic-megabox.html

Więcej o sprawie:
http://torrentfreak.com/megaupload-search-warrants-ruled-illegal-by-high-court-120628/
http://di.com.pl/news/45929,0,Megaupload_zamkniete_przez_wiceprezydenta_USA_Coz_to_prawdopodobne.html