16 stycznia 2013

4 lata dla austriackiego europosła - lobbysty

Były austriacki minister spraw wewnętrznych i eurodeputowany Ernst Strasser został 14.01.13 skazany na cztery lata więzienia za korupcję.

Fikcyjna firma o nazwie Taylor Jones Public Affairs - wymyślona przez dziennikarzy brytyjskiego tabloida „The Sunday Times” przez rok poprzez swoich „lobbystów” próbowała przekupić ponad 60 eurodeputowanych, głównie z najsilniejszych grup politycznych: Chadeków i Socjaldemokratów, mających realny wpływ na eurolegislację. Zdecydowana większość „kuszonych” posłów nie wyraziła ochoty na proponowane spotkanie, ale kilku zainteresowało się tematem. (O sprawie pisałam http://lidiageringer.blog.onet.pl/2011/04/07/brytyjski-agent-tomek-w-parlamencie-europejskim/).

Posłom proponowano uposażenie członka “rady doradczej” w zarządzie fikcyjnej firmy w wysokości 100 tys. euro rocznie, zaś ich “konsultacje” miały prowadzić do zmian w dyskutowanych przez PE dokumentach dotyczących pewnych regulacji finansowych, tak by przepisy były korzystne dla "płacącego".

Choć nikt z oskarżanych wtedy na łamach prasy deputowanych nie przyznał się do winy, to "wyrok medialny" zapadł natychmiast, bez jakiegokolwiek domniemywania niewinności. W efekcie dwóch deputowanych zrezygnowało z mandatów poselskich pod polityczną presją swoich partii: Austriak Ernst Strasser i Słoweniec Zoran Thaler. Rumun Adrien Severin nie zrezygnował z mandatu, ale został przymuszony do wystąpienia z grupy politycznej Socjaldemokratów. Uczynił to niechętnie, gdyż był przekonany, że nie zrobił niczego niewłaściwego - zgodził się na normalne usługi konsultingowe, co nie stoi w sprzeczności ze statutem eurodeputowanego (to prawda, należy tylko zgłosić taki fakt w deklaracji majątkowej), co więcej chcąc być w zgodzie z prawem skonsultował nawet tę umowę z serwisem prawnym PE, który nie doszukał się w niej niczego niewłaściwego... Hiszpan Pablo Zalba Bidegain, także nie zrezygnował z mandatu, wytoczył natomiast sprawę gazecie i pozostał w swojej grupie politycznej Chadeków.

Od afery minęły prawie dwa lata.Strasser, Thaler, podobnie jak pozostający w PE Severin i Zalba Bidegain wcześniej byli prawdziwymi bossami w swoich krajach. Ernst Strasser był ministrem austriackiego MSW, Zoran Thaler stał na czele słoweńskiej dyplomacji, Adrian Severin był wicepremierem i ministrem rumuńskiego MSZ, a Pablo Zalba Bidegain był wysokiej rangi menadżerem w Arcelor Mittal. Mieli mocną polityczną pozycję, dobre perspektywy przed sobą i spore majątki. 100 tys. euro w ich przypadku to nie fortuna, dla której warto wszystko ryzykować. Co ich skłoniło do współpracy z niby-lobbistami z brytyjskiego brukowca? To wyjaśniają obecnie słoweńskie, rumuńskie i hiszpańskie organy ścigania, bowiem austriackie już zakończyły ten proces. Ernst Strasser, polityk konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej usłyszał już wyrok: 4 lata wiezienia, bez możliwości zwolnienia warunkowego - za zgodę na forsowanie zmian legislacyjnych w Parlamencie Europejskim w zamian za 100 tys. euro.

Swoją linię obrony Strasser oparł na twierdzeniu, że zdawał sobie sprawę z podstępu, ale podejmując "grę" chciał rozszyfrować fałszywych lobbystów, których uważał za ... amerykańskich agentów służb specjalnych. Sędzia Georg Olschak nie uwierzył w tę linię obrony, co więcej skomentował ją, jako najbardziej dziwaczną, jaką słyszał podczas swoich 20 lat praktyki zawodowej... Strasser przyjął werdykt z kamienną twarzą, jego prawnik Thomas Králík zapowiedział już apelację.Ciekawym jest, że w czasie przesłuchań były deputowany wcale nie krył, że działał już wcześniej otwarcie, jako lobbysta. Jego zwyczajową stawką było 70 tys. euro rocznie. W listopadzie 2010 r. podniósł klientom taryfę do 100 tys. euro. Miał już sześciu kontrahentów zanim pojawili się lobbyści - dziennikarze.Sędzia Olschak ogłaszając wyrok zaznaczył, że „w historii II Republiki Austriackiej było tylko kilka osób, które naruszyły godność Republiki tak jak Pan..."  

Ciąg dalszy zapewne nastąpi
Lidia Geringer de Oedenberg 

więcej: http://www.eubusiness.com/news-eu/austria-corruption.lr2/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz