23 maja 2013

Koniec ze złotymi bonusami i samowolką bankowców ?

Propozycja dotyczy nałożenia limitu na super bonusy pracowników sklasyfikowanych jako „material risk takers” w bankach mających siedziby w UE oraz pracujących dla banków zagranicznych na terenie Wspólnoty. Od przyszłego roku unijny pułap premii dla pracowników zarabiajacych ponad 500.000 euro rocznie ograniczy wypłaty bonusów tylko do... 200% zarobków. Nagrody pieniężne dotychczasowych rekordzistów sięgały ponad 1000 % ich pensji zasadniczej.

Dwa lata temu belgijskie media obiegła bulwersująca wiadomość o wielomilionowych premiach, jakie sobie wypłacili zarządzający bankiem DEXIA, po tym jak tamtejszy rząd wraz z francuskim uratowały bank przed plajtą... Sprawa na dobre rozsierdziła ówczesnego Prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, który postanowił wziąć się za mega profity bankowców. Sprawa teraz dochodzi do finału i wydaje się, że premie rzędu od kilku do kilkunastu milionów euro przejdą niebawem do historii.

Unijna decyzja cięć w bonusach wywołała wielkie oburzenie w Wielkiej Brytanii, która obawia się, że ograniczenie finansistom premii do 200 % wypłynie niekorzystnie na konkurencyjność Londynu. Tego akurat nie obawia się Szwajcaria, czego wyrazem jest niedawno w narodowym referendum ustalone prawo akcjonariuszy do głosowania nad wysokością wynagrodzeń zarządów firm giełdowych...

W ub. roku Europejski Urząd Nadzoru Bankowego opublikował raport, z którego wynika, że średnie bonusy wypłacane w UE bankowcom wysokiego szczebla stanowią - 122 % ich stałych pensji, a w przypadku pozostałych pracowników - 139 %. W niektórych krajach średnia bankowa premia ustalana jest odpowiednio na poziomie 220 % i 313 %. Najwyższe odnotowane w UE wewnątrzbankowe średnie premie to 429 % pensji dla menadżerów i 940 % dla „material risk takers”.

Ilu jest „material risk takers"?
Przykładowo w ub. roku w Deutsche Bank - 1215, w Barclays - 393 oraz 1338 zarabiających więcej niż 500.000 funtów*.

W kwietniu br. portal Financial News opublikował listę 10 najlepiej zarabiających bankierów w Europie w 2011 r. Na pierwszym miejscu znalazł się Mike Rees z londyńskiego Standard Chartered z zarobkami - 13, 3 mln dolarów, z podstawową roczną pensją 1,1 mln, plus 12.2 mln w postaci bonusów w gotówce i akcjach. Drugi był szef Deutsche Banku Josef Ackermann, który zarobił 12,2 mln dolarów, z czego „tylko” 1,65 mln to pensja. Powyżej 10 mln dolarów zarobili też m.in. przedstawiciele kierownictwa HSBC i Barclays’a.

Bankowcy w Londynie - po unijnym fiasku lobbingu Premiera Davida Camerona na rzecz utrzymania bonusów bez ograniczeń - myślą teraz by w rekompensacie ... zwiększyć zasadnicze płace kluczowych pracowników. Wtedy może przełkną te 200% premii.
Nowe zasady obejmą tylko europejskie banki. Na Wall Street, czy w  bankach azjatyckich dalej będzie po staremu. Zdaniem zagrożonych marnymi premiami eurobankowców ten „nieprzemyślany akt prawny postawi unijne banki w niekorzystnej sytuacji”. Czy to znaczy, że już nikt nie będzie chciał w nich pracować? A może, że ich usługi nieco potanieją?

Samowolkę bankową chce też ukrócić Parlament Europejski. 22 maja br. na sesji plenarnej przegłosowaliśmy projekty nowego prawa o wspólnym systemie nadzoru nad bankami w UE. Rolę kontrolera ma przejąć Europejski Bank Centralny. To nowe zadanie dla EBC, którego władza ograniczała się dotąd do polityki monetarnej. Jako nadzorca będzie miał strzec europejski rynek przed ryzykownymi zachowaniami instytucji finansowych, tak aby ani ich klienci ani podatnicy nie byli obciążani kosztami ratowania banków.

Wg zasady : „nabroiłeś, pij zwarzone piwo” - banki mają ponosić konsekwencje swoich działań. Do tego zostaną ustalone wspólnotowe ramy restrukturyzacji i likwidacji banków, wraz ze specjalnym funduszem ratunkowym, zasilanym bankowymi składkami.
Zdaniem Komisji Europejskiej podwaliny kryzysu leżą w wysokich bonusach finansistów bankowych, które zachęcają ich do coraz bardziej ryzykownych działań - praktycznie bez odpowiedziałności płacenia za swoje błędy.

 Rachunek za kryzys płacimy wszyscy.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg  

*Polecam ciekawe artykuły:
http://www.ft.com/cms/s/0/d379d10a-bee8-11e2-a9d4-00144feab7de.html?ftcamp=published_links%2Frss%2Fhome_uk%2Ffeed%2F%2Fproduct#axzz2TpzPqFJa
http://www.pwc.co.uk/financial-services/publications/new-definition-of-material-risk.jhtml
http://www.europarl.europa.eu/news/pl/pressroom/content/20130521IPR08733/html/Parlament-popiera-plany-dotycz%C4%85ce-nadzoru-bankowego-w-UE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz