14 stycznia 2014

Europejskie Stolice Kultury 2014 : Ryga i Umeå

Europejski Panel Kontroli i Oceny* - nadzorujący przygotowania Rygi na Łotwie i Umeå w Szwecji, jako wyraz uznania dla jakości stworzonych przez nie projektów - rok przed ich inauguracją zaproponował, aby Komisja Europejska przyznała tym miastom nagrodę im. Meliny Mercouri, każdemu po 1,5 mln euro. Miło poczytać. Tenże Panel Wrocławiowi jako ESK 2016 na razie tylko pogroził palcem**, poddając w wątpliwość przyznanie wspomnianej nagrody...

Projekt Europejskiej Stolicy Kultury rozwija się od ponad 25 lat, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem i przynosząc coraz większe efekty.
Tytuł ESK stał się wyjątkową okazją do wykorzystania zasobów kulturalnych europejskich miast i wsparcia ich długoterminowego rozwoju. Sprzyja turystyce, tworzeniu miejsc pracy i ... rewitalizacji. Na rok 2014 Ryga i Umeå stają się Europejskimi Stolicami Kultury.
17 stycznia br. rusza program w łotewskiej stolicy, 31 stycznia w szwedzkim Umeå.


W promocję w obu miast włączyła się Komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży - Androulla Vassiliou : „Ceremonie otwarcia będą początkiem niesamowitego roku wydarzeń kulturalnych, skierowanych nie tylko do mieszkańców tych miast i otaczających ich regionów, ale przede wszystkim dla tych, którzy przyjadą z daleka".
Ryga na początek szykuje megawystawę o bałtyckim bursztynie i znaczeniu Pierwszej Wojny Światowej ... dla kultury. Imprezy będą odbywały się praktycznie wszędzie, od muzeów po kawiarnie. 

Otwarcie w Umeå skupi się wokół rzeki Ume, w której niczym w lustrze będzie przeglądał się festiwal świateł, dźwięków i ruchu, zaś centrum zamieni się w wioskę pradawnego skandynawskiego ludu Sami. 

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer de Oedenberg


*Europejski Panel Kontroli i Oceny:

W jego skład wchodzi siedmioro członków nominowanych przez instytucje europejskie. Są to:
- mianowani przez Komisję Europejską: Manfred Gaulhofer (Austria), dyrektor generalny Graz 2003, który zrealizował liczne projekty europejskie; Sir Jeremy Isaacs (Wielka Brytania), producent telewizyjny i były dyrektor Royal Opera House, Covent Garden;
- mianowani przez Radę: Anu Kivilo (Estonia), dyrektor zarządzający międzynarodowego centrum Arvo Pärt; Norbert Riedl (Austria), dyrektor Departamentu ds. Kultury w austriackim Federalnym Ministerstwie Edukacji, Sztuki i Kultury;
- mianowani przez Parlament Europejski: Steve Green (UK), badacz w zakresie polityki kulturalnej; Jordi Pardo (Hiszpania), odpowiedzialny za realizację projektów w dziedzinie kultury międzynarodowej;
- mianowana przez Komitet Regionów: Elisabeth Vitouch (Austria), członkini Komisji Kultury Komitetu Regionów oraz rady miejskiej w Austrii.


** O sprawie pisałam: http://lgeringer.blogspot.com/2014/01/europejska-stolica-kultury-2016-widmo.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz